×
Ana Sayfa Hizmetlerimiz Doktorlarımız Blog İletişim Hakkımızda

Protez Nedir?

Kategori19 Mayıs 2024Talha DURAK

Protezler

Protezler eksik dişlerin yerine yerleştirilen ve ağzınıza takılıp çıkarılabilen dişlerdir. Proteze alışmak zaman almakla ve asla doğal dişler gibi olmamakla beraber, günümüzde yapılan protezler, eskilere oranla daha doğal görünümlü ve daha kullanışlıdır.

İki tür protez vardır Tam ve bölümlü. Diş hekiminiz, değiştirilmesi gereken diş sayısına ve maliyete göre sizin için en iyi protez tipini seçmenize yardımcı olacaktır.

Yapılan protezlerle hastanın çiğneme etkinliğini, yaşam kalitesini arttırmak, estetik görünüm ve konuşmayı geliştirmek hedeflenir. Kırılmış, renk değiştirmiş ya da şekil bozukluğuna sahip dişler insanların estetiğinde son derece olumsuz bir etki yaratırlar.

Protezin Fonksiyonu Nedir?

Tam protezlerde, dişeti üzerine yerleştirilecek dişeti renginde akrilik taban kullanılır. Üst protezin tabanı damağın üst tarafını kaplarken , alt protez ise dilinizi kolay oynatabilmeniz için at nalı şeklindedir. Protezler, ağzınızdan alınan modele göre diş laboratuarında hazırlanır. Diş hekiminiz, aşağıda açıklanan üç protezden hangisinin sizin için uygun olduğunu belirleyecektir.

Dişsiz hastalar için tam protezler üretilir Tam protezler yumuşak dokulara tamamen uyum sağlamak ve fonksiyon sırasında yeterli mekanik stabilite sağlamak için tasarlanırlar. Tam protezler kaybedilen tüm eksik dişlerin tamamlanması için üretilir. Dişsiz hastalar için güveni arttırma ve normal aktiviteyi geri kazandırmanın yanı sıra, fonksiyonel ve estetik açıdan hoş bir görüntü meydana getirirler.

Çıkarılabilir kısmi protezler ağızda olmayan birkaç dişin yerini almak için oluşturulur. Kısmi protezler, yetenekli bir diş hekiminin iyi bir planlama ve tasarımına ihtiyaç duyar. Bunun nedeni, ağızda kalan dişlerin sürüklenmiş veya açık alanlara hareket etmiş olması, çenede kemik kaybına yol açmasıdır. Diş hekimlerinin bazı dişleri daha arzu edilir görünmeleri ve uygun protez yerleştirmelerine izin vermeleri için yeniden şekillendirmeleri veya yeniden şekillendirmeleri gerekebilir.

Protezlerime Alışmam Ne Kadar Sürer?

Yeni protezler ilk birkaç hafta hatta ilk birkaç ay garip veya rahatsız edici gelebilir. Yemek yemek ve konuşmak için protezlere biraz alışmak gerekir. Dolgunluk veya gevşeklik hissi normaldir, yanaklarınızın kasları ve diliniz protezi yerinde tutmayı öğrenecektir. Aşırı tükürük akışı, dilin yeterli boşluk bulamama hissi ve meydana gelen hafif tahrişler ya da ağrı normaldir. Rahatsızlık hissederseniz kontorl için diş hekiminize gidin.

İmplant Destekli Protezler ile - yiyeceklerin, daha iyi konuşmaların ve protezlerinize olan güvenin tadını çıkarın Protezlerin artık hantal veya utanç verici olması gerekmiyor. SunnyView Dental, geleneksel protezlerde üstün konfor ve sonuçlar sağlayan implant destekli protezler sunar. İmplant bağlantılı protezlerin birçok faydası vardır. Takma dişiniz yerinde kalacak ve ağzınızdan düşmeyecektir. Takma dişinizin arkadaşlarınız veya ailenizin yanındyaken çıkma ihtimali gibi stres veya potansiyel utanç duymayacaksınız. Proteziniz yerinde kalmak için emişe gerek duymayacağı için konuşmanız gelişecek ve ve düzenli bir takma dişin tolere edemeyeceği yiyecekler yiyebileceksiniz.